Zbog ogromne energije koju oslobađa i popratnih meteoroloških pojava, grmljavinska se oluja smatra najopasnijom meteorološkom pojavom za zrakoplovstvo.
Predstavlja opasnost ispod, iznad, pored i u samom grmljavinskom oblaku. Opasna je i za zrakoplove koji su u fazama polijetanja ili slijetanja, ali i za one koji su u fazi horizontalnog leta.
Može ju uzrokovati jedan oblak ili oblaci u nizu. Te oblake nazivamo kumulonimbusima. Nad kopnom se najčešće stvaraju ljeti i mogu narasti do 15 km visine. To otežava letenje i predstavlja opasnost pa ih piloti najčešće zaobilaze.
Grmljavinska oluja donosi cijeli niz opasnih meteoroloških pojava: turbulenciju, jak vjetar, smicanje vjetra, jake uzlazne i silazne struje, zaleđivanje, električna pražnjenja, intenzivne oborine (kišu, snijeg ili tuču), mikroudare, udarne fronte i pijavice.
Upravo zbog njihovog značaja za sigurnost leta, zrakoplovna meteorološka služba obraća posebnu pažnju na grmljavinske oluje, prognozira njihov razvoj i nestajanje te servira niz informacija korisnicima.